Zatrzymani młodzi ludzie podejrzani o serię oszustw w Pabianicach
Dwóch 21-latków zatrzymanych przez policję w Pabianicach w związku z serią oszustw. Grozi im do 8 lat więzienia.
Policjanci z Wydziału zajmującego się Przestępczością Ekonomiczną Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach zatrzymali 21-letniego mężczyznę podejrzanego o serię oszustw. Wraz z nim zarzuty usłyszała również 21-letnia kobieta; oboje decyzją sądu trafili do aresztu śledczego. Za popełnione czyny grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.
W dniu 19 czerwca 2026 roku funkcjonariusze kontynuowali działania mające na celu wyjaśnienie przestępstw. Dzięki uprzednio podjętym działaniom operacyjnym policjanci wiedzieli, gdzie i jakim pojazdem mogą się przemieszczać osoby będące przedmiotem zainteresowania. Tuż po godzinie 14.00 na węźle autostrady A1 skontrolowano wytypowaną parę, zmierzającą w stronę Łodzi. Kierowca Renault jechał z dużą prędkością.
Na skrzyżowaniu Kolumny i Bieszczadzkiej, w rejonie prowadzonych prac drogowych i ruchu wahadłowego, policjanci wyrazili gest zatrzymania, jednak kierujący zignorował polecenie i podjął próbę ucieczki. Wówczas operator koparki, obserwujący zdarzenie, łyżką maszyny zablokował pojazd, uniemożliwiając ucieczkę. Zatrzymano kierowcę; pasażerka – 21-letnia kobieta – po przesłuchaniu została zwolniona. Na miejscu przeprowadzono oględziny pojazdu, w wyniku których ujawniono tablice rejestracyjne należące do innego auta oraz umowę kupna-sprzedaży dotyczącego przedmiotowego Renault. Pojazd ten także pochodził z przestępstwa. Postępowanie prowadzą VII Komisariat Policji KMP w Łodzi.
Zatrzymany 21-latek był wcześniej poszukiwany; Sąd prowadzono wobec niego postępowania dotyczące rozboju (kara 2 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności) oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej; mężczyzna posługiwał się także fałszywą tożsamością. Śledczy ustalili, że para – wraz z 21-letnią partnerką – wykorzystała podobne metody przy zakupach sprzętu elektronicznego oraz pojazdów.
W wyniku ustaleń mężczyzna i kobieta zakupili 19 maja telefon komórkowy za 4200 zł, podszywając się pod inną osobę i przedstawiając podrobiony dokument potwierdzający przelew. Następnie, 30 maja w Pawlikowicach, weszli w posiadanie Renault wartego 9500 zł, podobnie posługując się podrobionymi dokumentami. 12 czerwca podejrzani nabyli BMW wycenione na 12 000 zł, również w podobny sposób. Kobieta została zatrzymana 18 czerwca 2026 roku. Oboje usłyszeli zarzuty i trafili do aresztu śledczego. Sąd zastosował wobec nich trzymiesięczny areszt. Zostaną osądzeni za oszustwa, podszywanie się pod inne osoby i fałszerstwo dokumentów; mężczyzna odpowie także za użycie tablic rejestracyjnych nieprzypisanych do pojazdu i nieprzestrzeganie poleceń zatrzymania. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Źródło: policja.gov.pl